Rejestracja

Rejestracja zakończyła się. Zapraszamy do podsumowania, fotorelacji, wideorelacji oraz zapisów sesji technicznych.

O Zlocie

W dniach 28-30 sierpnia 2009 roku na Mazurach odbył się HotZlot 2009 - trzecie już spotkanie czytelników dobrychprogramów, TechIT i Gamikaze.

Było to unikalne połączenie konferencji technicznej i imprezy integracyjnej z mnóstwem atrakcji, które mimo kryzysu ;-) w dalszym ciągu pozostało praktycznie bezpłatne dla uczestników, a była ich w tym roku rekordowa ilość - blisko 240. Tegoroczny Zlot odbywał się w miejscu szczególnym - XIV-wiecznym Zamku Ryn, zaadaptowanym na czterogwiazdkowy hotel i starannie odrestaurowanym. HotZlot 2009 był największą jak do tej pory edycją dlatego też organizacja całości była sporym wyzwaniem :-) Dla tych, którzy nie mogli wziąć udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu przedstawiamy relację, która – mamy nadzieję – pozwoli poczuć choć odrobinę klimat tegorocznego HotZlotu i zaostrzy apetyt na kolejne.


Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript

Jednym z wielu rekordów jaki z pewnością pobiliśmy była ilość rozdanych podczas Zlotu nagród. Już przy rejestracji każdy uczestnik otrzymał zestaw powitalny zawierający identyfikator ze swoim awatarem i nickiem, hotzlotową smycz, koszulki dobrychprogramów i Gamikaze, poręczną latarkę TechIT, imienny certyfikat stylizowany na historyczny inkunabuł, koszulkę polo Fujitsu, pokrowiec na notebooka Citrix, oprogramowanie nawigacyjne MapaMap, pakiet zabezpieczający Norton Internet Security, smycze, podkładki pod mysz i długopisy - wszystko to zapakowane w porządny plecak APC, a był to dopiero początek ;-)

Sesje, prezentacje, dyskusje

HotZlot to wiedza i rozrywka. O tę pierwszą część zadbali nasi redaktorzy oraz partnerzy prowadząc interesujące sesje techniczne, które były także okazją do długich dyskusji – również podczas części mniej oficjalnej. W tym roku rozmawialiśmy między innymi o Operze, przedstawiciele Microsoftu mówili o Windows 7, interfejsie wstążki (chętni mogli po sesji otrzymać pendrive'a z filmem na ten temat, który opublikowaliśmy też niedawno w dziale Wideo). Pierwotnie sesję o Windows 7 współprowadzić miał dobrze znany uczestnikom poprzedniego Zlotu, Patryk Góralowski, ale złamana noga uniemożliwiła mu przybycie - duchem był jednak cały czas z nami i serdecznie go pozdrawiamy :-)

Drugi dzień otworzyła sesja Ryana, naszego redakcyjnego kolegi, który opuścił nas aby popracować w centrali Microsoft. W dość nietypowy sposób przedstawiał on zalety i wady pracy w Redmond. Ryan mimo wielu atrakcji życia na krańcu USA wybrał powrót do Polski i znów nam pomaga...

Tegoroczny HotZlot to także sesje o procesorach Intela, rozwiązaniach mobilnych Fujitsu i wirtualizacji z produktami Citrix Systems. Podobnie jak podczas poprzedniej edycji HotZlotu, popołudnie drugiego dnia podzielone zostało na dwie ścieżki tematyczne. Pierwsza z nich przeznaczona była dla specjalistów IT – uczestnicząc w sesjach tej ścieżki można się było dowiedzieć, co kryje się pod maską serwerów Fujitsu, jak wygląda Citrix XenServer oraz na co zwracać uwagę podczas zakupu i konfiguracji serwera. Równolegle można było poznać kulisy powstawania gry Call of Juarez, dowiedzieć się jak budować nowoczesne aplikacje RIA z wykorzystaniem narzędzi Adobe, zobaczyć sztuczki ze zdjęciami w Photoshopie oraz zobaczyć jak wykorzystać nowe funkcje Windows 7 przeznaczone dla ekranów dotykowych przy pomocy tabletu graficznego Wacom.

Warto przypomnieć, że dzięki firmie ATM, w tym roku wszystkie sesje mogliśmy nie tylko nagrywać ale także transmitować na żywo w Internecie.

Moc atrakcji

Sesje techniczne to nie wszystko – sporą atrakcją niewątpliwie były także stoiska i wystawy zorganizowane przez zaproszonych partnerów. Praktycznie przez cały czas trwania Zlotu można było podejść i „na luzie” porozmawiać z partnerami, obejrzeć w akcji ich rozwiązania. Miejscem wystaw był ogromny, zadaszony dziedziniec Zamku Ryn, na którym ledwie udało nam się zmieścić wszystkie atrakcje.

Tradycyjnie już podczas HotZlotu funkcjonowała kafejka internetowa, którą zorganizował Vobis. Jak na tak duży dziedziniec przystało, w tym roku było to 25 wydajnych komputerów. Obok dostępne były topowe drukarki HP, na których można było wydrukować zdjęcia w wysokiej jakości na papierze fotograficznym, a także komiksy z naszymi vortalowymi bohaterami – Piratem i Papugą. Na komiksie można było też otrzymać autograf samego autora, Marcina Skoczka. Na tabletach Wacomu z kolei można było szybko przelać swoje artystyczne wizje na papier elektroniczny i, ewentualnie, później za pomocą drukarki na papier.

Osoby żądne ścisłej, technicznej wiedzy mogły po drugiej stronie sali oglądać m.in. szafę serwerową Fujitsu od stóp do głów wypełnioną wysokowydajnymi serwerami rackowymi i blade’owymi, zabezpieczonymi na wypadek utraty prądu wydajnym zasilaczem awaryjnym firmy APC, na których to prezentowane były rozwiązania wirtualizacyjne Citrix Systems. Prezentowane były także notebooki Fujitsu. Warto dodać, że przedstawiciele Fujitsu do późnych godzin nocnych na żywo demonstrowali działanie sprzętu, w trakcie imprezy integracyjnej nawet jeszcze o 3 w nocy najbardziej wytrwali uczestnicy mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania ;-)

Osoby żądne ścisłej, technicznej wiedzy mogły po drugiej stronie sali oglądać szafę serwerową Fujitsu od stóp do głów wypełnioną wysokowydajnymi serwerami rackowymi i blade’owymi, zabezpieczonym na wypadek utraty prądu wydajnym zasilaczem awaryjnym firmy APC. Warto dodać, że przedstawiciele Fujitsu do późnych godzin nocnych na żywo demonstrowali działanie sprzętu, w trakcie imprezy integracyjnej nawet jeszcze o 3 w nocy najbardziej wytrwali uczestnicy mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania ;-)

Dla lubiących wyzwania firma Intel przygotowała nie lada gratkę – symulator bolidu Formuły 1, w jakim jeździ Robert Kubica. Po podłączeniu ekranu LCD każdy uczestnik mógł poczuć się jak kierowca najważniejszej serii wyścigów samochodowych na świecie. Gracze preferujący inny typ rozrywki mogli spróbować swoich sił w grze FIFA 09 na rozstawionych na dziedzińcu gamekioskach Electronic Arts, a także potańczyć na matach przygotowanych przez IQ Publishing. Gwoździem programu dla graczy były jednak otwarte rozgrywki w Open Arena z finałem podczas imprezy integracyjnej drugiego dnia. Tradycyjnie już nagrody dla zwycięzców – high-endowe karty graficzne – ufundowała firma Sapphire.

Integracja i nagrody

Równie ważnym, jak sesje, punktem naszego HotZlotu była oczywiście oficjalna impreza integracyjna, która odbyła się drugiego dnia już po zakończeniu oficjalnych prezentacji. Po kolacji do dyspozycji uczestników było piwo Żywiec z beczki w nielimitowanych ilościach :-) Planowaliśmy imprezę na świeżym powietrzu jednak pogoda pokrzyżowała nam szyki i musieliśmy przenieść wszystko na dziedziniec. Ostatecznie chyba jednak okazało się to strzałem w dziesiątkę, bo impreza toczyła się wokół stoisk partnerów, bolidu F1 i komputerów Vobisu z Open Areną – jednym słowem weszliśmy w jeszcze wyższy wymiar integracji :-)

Impreza integracyjna nie mogłaby się oczywiście odbyć bez jeszcze jednego, stałego już na naszych zlotach elementu – wielkiego losowania nagród. Losowanie to jest o tyle szczególne, że wygrywają w nim wszyscy, każdy z blisko 240 uczestników zabrał do domu co najmniej kilka nagród. W puli znajdowały się między innymi procesory Intel Core i7 i Core 2 Duo, czapki z podpisem Roberta Kubicy i inne oryginalne gadżety BMW Sauber F1 Team, myszki Icon7, gry Call of Juarez, czapki, kubki i zestawy gadżetów Sapphire, książki wydawnictwa Helion, pendrive'y Kingstona, tablet Wacomu, zasilacz awaryjny APC, maty do tańczenia IQ Publishing, unikalne koszulki z I i II Zlotu i wiele innych... Ponadto każdy w tzw. "zestawie obowiązkowym" otrzymał piersiówkę i otwieracz do butelek z logo PLIX.

Na nagrody mogli liczyć również aktywni uczestnicy sesji, przedstawiciele Microsoftu rozdawali wspomniane już pendrive'y z filmem, zaś po wypełnieniu ankiety na stoisku firmy Icon7 każdy mógł otrzymać firmową koszulkę. Wszystkich nagród, jakie rozdaliśmy podczas tegorocznego Zlotu nie sposób wymienić. Dość powiedzieć, że pomysł zabrania dodatkowej, pustej torby na jaki wpadli niektórzy Zlotowicze wcale nie był przesadą (mimo, że w tym roku każdy otrzymał dość pojemny plecak, więc miejsca na nadmiarowy bagaż było i tak więcej niż zazwyczaj ;-).

Basen, sauna i... nocna kąpiel w jeziorze

Po sesjach chętni mogli skorzystać z bogatej oferty rekreacyjnej hotelu Zamek Ryn – przede wszystkim z basenu, sauny fińskiej i parowej czy jacuzzi, które cieszyły się sporym zainteresowaniem. Kilka osób zamiast kąpieli w basenie wybrało jednak kąpiel w położonym kilka kroków od Zamku jeziorze i nie przeszkadzał im fakt, że robili to w środku nocy :-) Komfort odpoczynku był gwarantowany przez cztery gwiazdki hotelu. Wszyscy uczestnicy zostali zakwaterowani w pokojach 2-osobowych stylowo urządzonych tak, by wpisywały się w klimat epoki. Gwarantowaliśmy pełne wyżywienie od obiadu w piątek do śniadania w niedzielę, a w przypadku uczestników programu rozszerzonego także śniadanie w poniedziałek.

Warto nadmienić, że wszystkie atrakcje Zlotu z zamkową częścią rekreacyjną włącznie dostępne były dla uczestników praktycznie bezpłatnie – podczas rejestracji należało jedynie wnieść symboliczną opłatę w wysokości 50 zł.

Rozszerzona dawka wrażeń

Z ankiet jakie przeprowadzaliśmy rok temu wynikało, że podczas HotZlotu 2008 najbardziej brakowało Wam... czasu, a Zlot powinien trwać przynajmniej jeden dzień dłużej. Dlatego też w tym roku postanowiliśmy dać możliwość uczestniczenia w mniej oficjalnym, tzw. programie rozszerzonym do poniedziałku 31 sierpnia. Była to okazja, by już w mniejszym gronie (w Rynie zostało około 60 uczestników) spotkać się i porozmawiać na interesujące tematy. Po pożegnaniu osób wracających w niedzielę przewidzieliśmy czas na tzw. lightning talks, czyli krótkie, kilkuminutowe wystąpienia ze slajdami lub bez, gdzie każdy mógł przedstawić jakiś temat. Wysłuchaliśmy kilku interesujących wystąpień - między innymi o serwerze webowym Cherokee, pracy na Macbooku z Mac OS X, a nawet wycieczce do elektrowni w Czarnobylu. Później już nieformalnie HotZlot potoczył się własnym życiem - relaks w hotelu czy wizyty w okolicznych pubach, decyzja należała do uczestników. Większość redakcji w dość dużej grupie uczestników kontynuowała dyskusje przy wyśmienitym, lokalnym piwie :-)

Dziękujemy!

Przy okazji podsumowania chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w tę niepowtarzalną imprezę - przede wszystkim uczestnikom, którzy tak licznie przybyli na Zlot i aktywnie w nim uczestniczyli. Specjalne podziękowania kierujemy także do Adama Rzepkowskiego z Vobisu oraz Łukasza Bieńka i Łukasza Świątka z Fujitsu za szczególne wsparcie HotZlotu. Dziękujemy również ekipie z firmy Offworld za przygotowanie filmu ze Zlotu, a także tym uczestnikom, którzy udostępnili swoje zdjęcia na potrzeby fotorelacji.

Przypomnijmy, że głównymi partnerami HotZlotu 2009 były firmy: Fujitsu, Microsoft i Vobis. Oficjalnymi partnerami Zlotu byli także: Adobe, ATM, Citrix Systems, Electronic Arts, Intel, Opera Software, Sapphire, Symantec, Techland i Wacom. Ponadto, jako partnerzy dodatkowi w Zlot zaangażowali się: ACSUG, APC, Gruca, Helion, HP, Icon7, Imagis, IQ Publishing, PLIX i ZPAS. Wszystkim partnerom gorąco dziękujemy za włączenie się w tę imprezę.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

 
Zobacz relacje z lat: 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007